Лекция и дискусия в „Нощта на музеите“, Пловдив 2011
Резюме на лекцията
Актуалност на темата:
Интересът към древната история винаги е бил голям, но археологическите открития през последното столетие и множеството създадени документални и игрални филми го повишиха изключително. Успоредно с това се увеличи броят на изследванията за възникването и разпространението на християнството през късната Античност. Дълго забулена в тайнствен мрак и спекулации, тази тема придоби научен характер. Съвременната историография вече може да отговори много по-уверено на въпроси като: “Кой е бил Иисус? Какво знаем за живота Му? Какво всъщност е било Неговото учение и има ли аналог сред другите древни философски системи? В какво са вярвали първите Му последователи?”
Двама изявени лектори ще се занимаят с тези въпроси и ще проведат дискусия по тях с публиката на “Нощта на музеите”, Пловдив 2011.
Анотация на лекцията:
Лекцията ще протече в две части. В първата част д-р Мартин Хайде ще се занимае с достоверността на събитията, описани в Новия Завет. В съгласие ли са библейските ръкописи с другите източници за древната история? Как възникването на християнството се вписва сред събитията от I век? Не става ли дума за по-късни легенди, които са били “пришити” към разкази от/за действителни лица?
Във втората част Питър С. Уилямс ще обсъди оригиналността и съдържанието на ключовите християнски идеи и догми. Уникални ли са те? Съществували ли са още в I век и в какъв вид? Дали нямат основание твърденията на Дан Браун и други автори, че християнството такова, каквото го познаваме, е резултат от решенията на църковни събори от IV век?
Лекцията и предвидената след нея дискусия са подходящи за всеки, който се вълнува от светогледни и духовни въпроси, и желае да стигне самостоятелно до отговорите им, в светлината на историческите знания, с които разполагаме.
За лекторите
Д-р Мартин Хайде е преподавател във Philipps-Universität, Марбург, Германия. Той е специалист по семитски езици, древна ориенталистика и история на Източната църква. Занимава се с изследване на древни еврейски надписи, древни текстове на арабски и етиопски език, както и с предаването на Стария и Новия Завет през вековете.
Изнася лекции в много страни, включително и в България (от 2001 г. насам). Записи на следните негови лекции, изнесени в София, могат да бъдат закупени от книжарница “Верен”:
- Археологически свидетелства за истинността на библейските разкази
- Най-ранните ръкописи на Новия Завет и достоверността на предаването на древните писания
- Лежи ли Иисус Христос в гроба? Исторически факти и свидетелства
Книги от Мартин Хайде (на немски):
- Das Testament Abrahams: Edition und Übersetzung der arabischen und äthiopischen Versionen (Aethiopistische Forschungen XX), Wiesbaden: Harrassowitz 2011 (в процес на печат).
- Das Buch der Hippiatrie - Kitāb al-Bayṭara von Muḥammad ibn Ya‘qub ibn aḫī Ḥizām al-Ḫuttalī (Teil 1, 2), Harrassowitz 2008, X/380 S, VIII/353 S.
- Der einzig wahre Bibeltext? Erasmus von Rotterdam und die Frage nach dem Urtext, Nürnberg 2006.
- Die Testamente Isaaks und Jakobs: Edition und Übersetzung der arabischen und äthiopischen Versionen (Aethiopistische Forschungen 56), Wiesbaden: Harrassowitz 2000, XVI / 332 S.
Рецензия на английски на предпоследната книга (в превод: Единствената истинска Библия? Еразъм Ротердамски и въпросът за оригиналния текст) е достъпна на сайта Evangelical Textual Criticism.
Питър С. Уилямс е преподавател в Gimlekollen School of Journalism and Communication, Норвегия. Възпитаник на Cardiff University (BA), Sheffield University (MA) и the University of East Anglia (MPhil), където защитава магистърска теза “Обективните дефиниции на истина, знание, доброта и красота по отношение на Божието естество”. Участва в дискусии и дебати по теми, свързани с различните светогледи, проблема “вяра – разум”, както и по проблеми на философия на науката.
Книги от Питър С. Уилямс:
Като автор:
- A Sceptic’s Guide to Atheism (Paternoster, 2009);
- I Wish I Could Believe in Meaning: A Response to Nihilism (Damaris, 2004);
- The Case for Angels (Paternoster, 2002);
- The Case for God (Monarch, 1999).
Като съавтор:
- Tony Watkins, Peter S. Williams, Anna Robbins, Clive Thorne and Tom Price, The Matrix Revelations: A Thinking Fan’s Guide to the Matrix Trilogy (Damaris, 2003);
- Steve Couch, Tony Watkins and Peter S. Williams, Back in Time: A Thinking Fan's Guide to Doctor Who (Damaris, 2005).
Кратки анотации на английски на книгите от Питър С. Уилямс могат да бъдат открити тук.
Записи и материали
Част 1: Мартин Хайде – Погребалните практики в I век и възкресението на Христос
Част 2: Питър С. Уйлямс - Археологическите факти и вярата на ранните християни
Въпроси и отговори към лекциите
- Влезте за да добавите коментар